Prawo podatkowe – prawnik

Prawo podatkowe – prawnika

 

Chociaż kolejne etapy postępowania podatkowego mogą wydawać się w miarę jasne i przejrzyste, na każdym z nich czają się pułapki, których może nam pomóc uniknąć wykwalifikowany pełnomocnik.

Pełnomocnika w postępowaniu podatkowym warto mieć między innymi dlatego, że pozwoli nam on zaoszczędzić sporo czasu. Osobie z doświadczeniem w tego typu sprawach łatwiej będzie przygotować konkretne pismo. Ponadto, prawnik może nas reprezentować przed organami postępowania podatkowego i w naszym imieniu załatwiać różne kwestie.

Już na pierwszym etapie, kiedy odbywa się rozpoznawanie sprawy, pełnomocnik będzie czuwał nad prawidłowym przebiegiem czynności, ponadto, w razie potrzeby zgłosi dowody, przemawiające na korzyść podatnika. Mając wgląd w sprawę od samego początku, będzie mógł także lepiej przygotować się do ewentualnego wniesienia odwołania, które jest odpowiedzią na niesatysfakcjonującą podatnika decyzję organu pierwszej instancji. To prawnik ma za zadanie dopilnować tych kwestii, które dla zwykłego podatnika są niejasne – jak sformułować zarzuty w odwołaniu, w jakim terminie wnieść odpowiednie pismo. Obecnie mniej niż 1% podatników odwołuje się od decyzji, podczas gdy, w niemalże połowie przypadków są one załatwianie korzystnie dla nich. Można więc sobie z łatwością wyobrazić, że procent wnoszonych pism byłby znacznie wyższy, gdyby więcej osób decydowało się na skorzystanie z pomocy prawnika.

Kolejnym etapem postępowania podatkowego, zajmuje się Izba Skarbowa. Również przed tym organem można, a nawet należy składać wnioski, dzięki których rozpatrzeniu, podatnik doczeka się korzystnego rozwiązania swojej sprawy. Prawnik, specjalizujący się w prawie podatkowym będzie wiedział jakie argumenty przytoczyć, a także czy organ dochowuje przepisanych procedur.

Jeśli w postępowaniu administracyjnym nie uzyskamy korzystnego dla nas rozstrzygnięcia, możemy złożyć skargę do WSA. Dlaczego na tym etapie dobrze jest skorzystać z pomocy prawnika? Sądy administracyjne rozpoznają dane zagadnienia nie pod kątem merytorycznym, a wyłącznie z uwzględnieniem tego, czy organ działał w zgodzie z przepisami, czy też nie. Prawnik powinien o tym wiedzieć – podatnik nie musi. W związku z tym, jeśli błędnie sformułujemy zarzuty skargi, na pewno nie odniesie ona żadnego skutku.

Ostatnim etapem może być postępowanie przed NSA. Oczywiście, sprawa może zakończyć się wcześniej, jednakże, jeśli sąd pierwszej instancji orzeknie niekorzystnie dla nas, z pewnością będziemy chcieli się odwołać. W tym momencie pomoc prawnika jest nie tylko potrzebna, ale i konieczna – w przepisach określono, że to on musi sporządzić pismo. Dlatego też warto tak naprawdę skorzystać z usług pełnomocnika już na samym początku – będzie lepiej zorientowany w sprawie, niż gdy zaangażuje się w nią dopiero na ostatnim jej odcinku.

phoneico

podatki@pakulskikancelaria.pl